Minoxil Forte Seboreik Dermatit Yapıyor

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Uzman
  • 837 Görüntülenme
  • 2 Yorum
Uzman

Uzman

Üye
Moderatör
Minoxil forte kullanımında en sık karşılaşılan sorunlardan birisi seboreik dermatit rahatsızlığıdır. Bu hastalık kafa derisinde kaşıntı, pullanma, yağlanma ve saç dökülmesi olarak kendini gösterir. Vücudun kıllı değişik bölgelerinde kaşlar, burun kenarları, kulak, göğüs arası, sırt ortası, vücut kıvrımları gibi yağ bezlerin en aktif olduğu bölgelerde de görülebilir. Hastalığın tedavisi için bazı tedaviler uygulamak gerekir.

Minoxil Forte Seboreik Dermatit.jpg

Saç derisinde aşırı yağlanma problemi varsa minoxil forte kullanımı sebore oluşmasına zemin hazırlayabilir. Minoxil forte içindeki alkol ile propilen glikol deride irritasyona sebep olarak kafa derisi nem dengesini bozabilir. Alkol kurutucu etki yapar, propilen glikol ise kafa derisinde 4 saat beklediği için deriye zarar verici etki yapabilir.

Seboreik Dermatit Tedavisi​

İlaçlı şampuanlar, kremler ve losyonlar seboreik dermatitin ana tedavileridir. Doktorunuz, reçeteli ilaçları düşünmeden önce, reçetesiz satılan kepek şampuanları gibi ev ilaçlarını denemenizi tavsiye edecektir. Ev ilaçları yardımcı olmazsa, bu tedavileri denemek için doktorunuzla konuşun.

Enflamasyonu kontrol eden kremler, şampuanlar veya merhemler. Reçeteli hidrokortizon, fluosinolon (Capex, Synalar), klobetasol (Clobex, Cormax) ve desonid (Desowen, Desonate), kafa derisine veya diğer etkilenen bölgeye uyguladığınız kortikosteroidlerdir. Etkili ve kullanımı kolaydır, ancak dikkatli kullanılmalıdır. Ara vermeden haftalarca veya aylarca kullanılırsa, ciltte incelme veya ciltte çizgiler veya çizgiler gibi yan etkilere neden olabilirler.

Kalsinörin inhibitörleri takrolimus (Protopic) ve pimekrolimus (Elidel) içeren kremler veya losyonlar etkili olabilir ve kortikosteroidlerden daha az yan etkiye sahip olabilir. Ancak, Gıda ve İlaç İdaresi'nin kanserle olası bir ilişki konusunda endişeleri olduğu için bunlar ilk tercih tedaviler değildir. Ek olarak, takrolimus ve pimekrolimus, hafif kortikosteroid ilaçlardan daha pahalıdır.

Antifungal jeller, kremler veya başka bir ilaçla dönüşümlü şampuanlar. Etkilenen bölgeye ve semptomlarınızın ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz yüzde 2 ketokonazol (Nizoral) veya yüzde 1 siklopiroks içeren bir ürün reçete edebilir. Veya doktorunuz her iki ürünü de dönüşümlü olarak reçete edebilir.

Hap olarak aldığınız mantar önleyici ilaç. Durumunuz diğer tedavilerle düzelmiyorsa, doktorunuz hap şeklinde mantar önleyici bir ilaç önerebilir. Bunlar olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri nedeniyle tedavi için ilk seçenek değildir.

H

Haki

Üye
merhaba 10 ay kadar minoxil forte kullandım ilk başlarda baya etkili gibiydi ancak bu aralar etkisini yitirdiğini düşünüyorum. Saçımda ölü deri düşmeside başladı acaba seboreik dermatit mi oldum saç diplerini kaşıdıkça kepekler çıkıyor sizce ne yapmalıyım kullanmaya devam etmem gerekiyor mu?

S

Silent

Üye
Arkadaşlar yardımınıza ve bilgilerinize ihtiyacım var. 5 yıldır saçlarım dökülüyor minoxil ve mavi suy kullanıyorum ama bırakmak zorunda kaldım kafamda oluşan katman gibi , böyle kepek gibi, tırnağımla kazıdığımda yağ gibi öbek öbek gelen pisliklerden dolayı hep bırakmak zorunda kaldım. Artık kel kalmama ramak kaldı ve var olan saçlarımı korumak istiyorum. Sizce ne kullanmalıyım? Nasıl bir minoxil kullanmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

B
Cevaplar
1
Gösterim
259
yunusemre
Y
R
Cevaplar
1
Gösterim
164
Charismax
C
C
Cevaplar
1
Gösterim
608
L
A
Cevaplar
3
Gösterim
2K
E
R
Cevaplar
2
Gösterim
517
Ragna
R
P
Cevaplar
3
Gösterim
538
E

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
40
Çevrim içi ziyaretçiler
21
Toplam ziyaretçi
61
Robots
20
Üst Alt