Folik Asit Kullananlar Yorumları

• Başlangıç tarihi
  • Konu Sahibi Esra
  • 548 Görüntülenme
  • 3 Yorum
Esra

Esra

Üye
Üye
Hamilelik döneminde sağlıklı, çeşitli bir diyet yemek, ihtiyacınız olan vitamin ve minerallerin çoğunu almanıza yardımcı olacaktır.

Ancak hamileyken veya hamile kalma ihtimaliniz varsa, folik asit takviyesi de almak önemlidir.

Folik asit kullananlar.jpeg

Şunları almanız önerilir:​

Her gün 400 mikrogram folik asit – hamile kalmadan 12 haftalık hamileliğe kadar
Bu, hamileliğin ilk haftalarında bebeğin gelişiminde sorun yaşama riskini azaltmak içindir.

Ayrıca günlük D vitamini takviyesi almanız önerilir.

Hamileyken morina karaciğeri yağı veya A vitamini (retinol) içeren herhangi bir takviye almayın. Çok fazla A vitamini bebeğinize zarar verebilir. Her zaman etiketi kontrol edin.

Ayrıca hamilelikte hangi yiyeceklerden kaçınmanız gerektiğini de bilmeniz gerekir.

Hamilelik takviyeleri nereden alınır​

Eczanelerden ve süpermarketlerden takviye alabilirsiniz ya da bir pratisyen hekim bunları sizin için reçete edebilir.

Folik asidinizi bir multivitamin tabletinden almak istiyorsanız, tabletin A vitamini (veya retinol) içermediğinden emin olun.

Sağlıklı Başlangıç planına hak kazanırsanız ücretsiz vitamin alabilirsiniz.

Hamilelik öncesi ve sırasında folik asit​

Hamile kalmadan önce ve 12 haftalık hamile olana kadar her gün 400 mikrogram folik asit tableti almanız önemlidir.

Folik asit, spina bifida da dahil olmak üzere nöral tüp kusurları olarak bilinen doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Hamile kalmadan önce folik asit almadıysanız, hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez başlamalısınız.

Folat (folik asidin doğal formu) içeren yeşil yapraklı sebzeleri ve kahvaltılık tahılları ve bunlara folik asit eklenmiş yağları yemeye çalışın.

Sağlıklı bir hamilelik için önerilen folat miktarını yalnızca yiyeceklerden almak zordur, bu nedenle folik asit takviyesi almak önemlidir.

Folik Asit İçeren Besinler Listesi​

Folik asit içeren besinler listesi arayanlar için folik asit bakımından zengin besinleri listeleyelim:

• Kuru Fasulye
  • Kuşkonmaz
  • Brokoli
  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Bamya
  • Brüksel lahanası
  • Karnabahar
  • Pancar
  • Turunçgiller
  • Avokado
  • Mercimek
  • Fasulye
  • Badem-fıstık
  • Bira mayası
  • Yumurta
  • Tahıllar
  • Ispanak
  • Yosun
  • Maydanoz-nane
  • Bezelye
  • Kereviz
  • Muz
  • Ayçekirdeği
  • Karaciğer
  • Elma, üzüm gibi meyveler
  • Kırmızı ve beyaz et türleri
  • Lahanagiller

Daha yüksek doz folik asit​

Hamileliğinizin nöral tüp defektlerinden etkilenme olasılığı daha yüksekse, daha yüksek dozda folik asit (5 miligram) almanız önerilir. 12 haftalık hamile olana kadar bunu her gün almanız tavsiye edilir.

Aşağıdaki durumlarda daha yüksek riskli durumlar olabilir:

• sizin veya bebeğin biyolojik babasında nöral tüp defekti var
  • sizin veya bebeğin biyolojik babasında ailede nöral tüp defekti öyküsü varsa
  • daha önce nöral tüp defektinden etkilenmiş bir hamileliğiniz varsa
  • şeker hastasısın
  • epilepsi önleyici ilaç alıyorsun
  • HIV için anti-retroviral ilaç alıyorsun
Bunlardan herhangi biri sizin için geçerliyse, bir GP ile konuşun. Daha yüksek dozda folik asit reçete edebilirler.

Bir pratisyen hekim veya ebe, hamileliğiniz sırasında ek tarama testleri de önerebilir.

Epilepsi ve hamilelik hakkında bilgi edinin.

Merhaba arkadaşlar hamilelik öncesi veya sonrası doktorunuz hangi marka folik asit içeren ürün önerdi?

E

Ebru05

Üye
Merhaba doktorum bana ilk dönemde prilam ve polidevit vermişti beğenmedim doktoru değiştirdim şimdi regenesis diye folik asit önerdi bu daha iyiymiş diğerini bırak dedi kullananlar var mı?

Yasmina

Yasmina

Üye
Evet bende regenesis kullanıyorum. İçeriğinde yeterli miktarda folik asit var. Harici çok fazla yrarlı vitamin var. 3 aydır kullanıyorum, zaten içeriğinde yazan vitaminleri görürsünüz.

Y

ysmn

Üye
Folik asit kullanan arkadaşlar kilo yaptı mı size ben 4 aydır kullanıyorum biraz kilo aldırdı bana normal dedi doktor ama

Kullanıcılar Şunlarıda Sordu

P
Cevaplar
1
Gösterim
439
Yalçınakan
Y
K
Cevaplar
1
Gösterim
180
M
G
Cevaplar
3
Gösterim
395
T
K
Cevaplar
1
Gösterim
248
yenike
Y
C
Cevaplar
3
Gösterim
399
letter
L
C
Cevaplar
1
Gösterim
850
Fearless
F

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Hızlı İletişim

Her hangi bir konudan dolayı bizimle hızlı bir şekilde iletişime mi geçmek istiyorsun? İçerik, işleyiş, ban uzaklaştırma sorunları, reklam teklifleri v.b. aşağıda yer alan butonu kullanarak bizlere ulaşabilirsin. bize gelen ticketleri tek tek değerlendirdiğimize emin olabilirsiniz.

Online istatistikleri

Çevrim içi üyeler
0
Çevrim içi ziyaretçiler
0
Toplam ziyaretçi
0
Robots
6
Üst Alt